Odwracacz ciągu w samolocie Concorde

2 years ago by in Bez kategorii

  Eksperci odtworzyli wszystkie dane z dwóch „czarnych skrzynek” naddŸwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde, który rozbił się we wtorek pod Paryżem, zabijając 113 osób – poinformował w czwartek francuski nadzór lotniczy DGAC.
  Rzecznik DGAC Didier Bonnel zaznaczył jednak, że nie wiadomo, jak długo potrwa analiza tych danych.
  Prasa francuska pełna jest spekulacji na temat przyczyn katastrofy. Do tej pory wiadomo, że w chwili upadku maszyny na ziemię płonęły silniki, co zarejestrował amatorski film wideo. Tuż przed startem, na żądanie pilota, dokonano naprawy „odwracacza ciągu” w silniku numer dwa, wymontowując niezbędną częœć z akurat odstawionego Concorde.
  Film wideo nakręciła z pobliskiej autostrady żona kierowcy hiszpańskiej ciężarówki. Inżynier lotniczy i zarazem biegły paryskiego sądu apelacyjnego Raymond Auffray oœwiadczył dziennikowi „La Croix”, że dochodzenie powinno się skupić na dyskach turbin obu lewoskrzydłowych silników, w tym silnika numer dwa.
  Zdaniem Auffraya, nagła utrata przez pilota kontroli nad samolotem wskazuje na możliwoœć „pęknięcia dysku turbiny”, równoznacznego z całkowitym zniszczeniem silnika. W normalnych warunkach prawdopodobieństwo takiego zderzenia jest mniejsze niż jeden na miliard godzin lotu, dlatego należy rozważyć hipotezę wtargnięcia do silnika obiektów z zewnątrz – uważa cytowany przez „La Croix” ekspert.
  Firma Rolls-Royce zaprzestała już wytwarzania montowanych w Concorde silników lotniczych Olympus, ale produkuje je nadal jako turbiny gazowe do napędu okrętów wojennych.
  Niemiecki minister transportu Reinhard Klimmt oœwiadczył w wywiadzie dla dziennika „Saarbruecker Zeitung”, że identyfikacja zwłok ofiar katastrofy zabierze dużo czasu, a niektórych ciał nie da się zapewne wyodrębnić ze szczątków samolotu.
  FRANCJA-SAMOLOT-CONCORDE-CZARNA SKRZYNKA,AKTL.